Spermiyogram, erkek infertilitesini (kısırlık) belirlemek amacıyla yapılan bir testtir. Bu test inferitilite araştırmasında çiftler değerlendirilirken öncelikle uygulanması gereken spermiyogram testidir. En az 3 günlük bir cinsel perhiz sonrası yapılması önerilir.

Erkek kısırlık şüphesinde erkeklerin ilk yaptırması gereken en önemli testdir.

Sperm Testi (spermiyogram) Ne Zaman Yapılmalıdır?
spermiyogram 1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız bir cinsel yaşamı olan çiftlerin, bebek sahibi olamamaları durumunda, hekimlerin erkeklerden isteyeceği ilk tahlil sperm testidir. Eşler böyle bir durumla karşılaştıklarında sperm testini yaptırmalıdırlar.

Spermiyogram testi yapılmadan önce neler önemlidir?
2-5 gün, ideal olarak 3 günlük bir cinsel perhiz olmalıdır. Sperm örneği herhangi bir kayganlaştırıcı madde, sabun, tükrük kullanılmadan laboratuvar ortamında temiz bir kaba alınmalıdır. Sono Görüntüleme Merkezinde örnek alınması için özel spermiyogram odaları mevcuttur.

Spermiyogram sonuçları nasıl değerlendirilir?
Meni örneği öncelikle miktar, renk, koku ve akışkanlık özellikleri açısından değerlendirildikten sonra mikroskobik olarak spermin sayısı,hareketliliği ve kalitesi değerlendirilir.

Normal bir sperm testi sonucu nasıl olmalıdır?
Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre spermiyogramdaki normal değerler:
Miktar: 2-6 ml
Sayı: 20 milyon ve üzeri
Hareket: %50 veya daha fazla olmalıdır.

Fakat unutmamak gereklidir ki bu değerlerin normal olması mutlaka gebeliğin oluşacağı anlamına gelmediği gibi, anormal değerlere sahip kişilerde de gebelik oluşmayacağını göstermez.