Bilgisayarlı Tomografi (BT)

Çok Kesitli (64) Bilgisayarlı Tomografi Bilgisayarlı spiral tomografi: X ışını ile çalışan bu sistem özellikle bazı hastalıkların teşhisinde bizlere ciddi şekilde yol göstermekte ve tedaviye yön vermektedir. Tetkiklerin bazılarından ön hazırlık (hatta bir gün önceden) gerekmektedir. En uzun tetkik bile birkaç dakikayı geçmemektedir. Sono Görüntüleme Merkezindeki tomografi cihazı üstün teknoloji ürünü olup "multi slice" niteliktedir. Bütün bilgisayarlı tomografi tetkikleri filmlerle birlikte CD'ye yazdırılmış olarak hastalarımıza ücretsiz olarak verilmektedir.

Neden Multi Dedektör Bilgisayarlı Tomografi?

BT inceleme vücudunuzun tamamı ya da bir bölümünün röntgen ışınları aracılığıyla ve bilgisayarı kullanarak görüntülenmesidir.BT inceleme sırasında vücudunuzu geçen röntgen ışınları elektronik detektörler tarafından kaydedilir. Bu detektörler bilgiyi bilgisayara yollarlar ve bilgi bir görüntüye dönüştürülür. MR’dan farklı olarak BT tarayıcılarda kapalı yer korkusu genellikle oluşmaz ve incelemeler daha kısa sürer. Çok kesitli BT, çok sayıda detektör kullandığından bu işlemlerin saniyelerle sınırlı bir zamanda gerçekleşmesini sağlar. Merkezimizde kullanılan çok kesitli BT cihazı güncel olarak dünyada kullanılan bir çok ileri incelemenin gerçekleştirilmesine izin vermektedir.

Cihaz Farkı Neden Önemlidir?

Çok kesitli ve hızlı BT cihazları inceleme süresini çok azalttığı gibi, hareket, hızlı solunum rahatsızlığa bağlı görüntüleme parazitlerine izin vermez. Bu cihazlar hızlarının vücuttaki önemli işlevlerin hızlarına yakın olması nedeniyle fonksiyonel bilgilerin elde edilmesine izin verir. Kalbi besleyen damarlar gibi küçük ve kalp hızından etkilenen yapıların görülebilmesine olanak tanır.

Abdomen BT İncelemesi

Abdomen (karın bölgesi) BT inceleme bilgisayar teknolojisi ile X ışınlarını birleştirerek vücudunuzun kesitsel resimlerini oluşturan tanısal bir yöntemdir. Bu inceleme damar sisteminiz, organlarınız, kemikleriniz ve diğer dokularınız hakkında ayrıntılı bilgiler verir.

Abdomen BT Hazırlığı:

Alınacak İlaçlar
2 Kutu X-M Diet ML1 Kutu Urografin 50 ml (Yarısı Karıştırılacak)

Abdomen BT tetkikinin hazırlığı iki basamaklıdır:
1) Mide ve Bağırsak Sistemindeki gaz ve gaitanın boşaltılması (Kullanılacak ilaç 2 kutu X-M 75 ML)Tetkikten bir gün önce akşam yemeğinde ( mümkünse öğle yemeğinde de ) az posa bırakan besinler yenir.
Tetkikden bir gün önce yenebilecek besinler:
Çay, kahve, ıhlamur, meyve suları, komposto suyu, limonata, et suyu, şehriye çorbası, un çorbası, peteksiz bal, pekmez.
Tetkikden bir gün önce müshil X-M 75 ML müshil ilacı kullanılacaktır.
Birinci kutu X-M 75 ML tamamı saat 18.00’ de, ikinci kutunun tamamı da saat 19.00 da içilir.
Müshilden sonra bol miktarda su içilmelidir.Bu ilaçlarla hasta ishal yapılarak bağırsakları tamamen boşaltılmış olur.
2) Gaz ve Gaitadan temizlenen mide ve bağırsak sisteminin kontrast sıvı ile doldurulması (Kullanılacak ilaç Urografin 50 ml. Yarısı kullanılacaktır)

Kontrast sıvının hazırlanması ve kullanımı:

1.5 litrelik pet şişe içme suyu içine yarım şişe ultravist 50 ml koyup çalkalanır.
Hasta tetkik günü sabah kahvaltı yapmaz,kahvaltı yerine verilen randevu saatinden iki saat önce, hazırlanan ilaçlı suyu geriye 2 çay bardağı kalıncaya kadar, her on dakikada bir çay bardağı içer. Her on dakikada bir çay bardağı içilen 1.5 litrelik içilme süresi, ortalama 2 saattir. Bu suyun eşit aralıklarla devamlı içilmesi çok önemlidir. Bu sayede mideden kalın bağırsaklara kadar bütün mide-bağırsak sistemi kontrast madde ile doldurulmuş olur. Hasta randevu saatinden 30 dakika önce Sono Görüntüleme Merkezi'nde bulunacaktır. Geri kalan 2 bardak ilaçlı su da Sono Görüntüleme Merkezinde içilir.

Müshil Kullanılmayacak Durumlar:

A – İshali olan hastalar
B – Bebek ve 10 – 12 yaşına kadar çocuklar
C – Uzun süre aç ve susuz kalamayacak durumda olanlar ( örneğin diyalize giren kronik böbrek hastalığı olanlar, insülin kullanan şeker hastaları gibi)

İnceleme ne kadar sürecek?

Bu inceleme türü ve hastalığınıza göre değişir. Bununla birlikte odaya girmenizden itibaren yaklaşık geç görüntüler gerekmezse 10-20 dakika arasında sürer.

İnceleme sırasında neler olacak?

BT odasına girdiğinizde inceleme masasına yatmanız istenecektir. Bu masa, vücudunuzun görüntüleri alınırken her iki ucu açık yuvarlak bir tarayıcının içinde içeriye ve dışarıya doğru hareket edecektir. İnceleme sırasında sakin bir şekilde yatmanız ve bazen bazı özel nefes alma uyarılarına uymanız istenecektir. Bazı durumlarda eğer gerekiyorsa daha iyi görüntü için damardan kontrast madde verilerek inceleme tekrar yapılabilir.

İncelemeden sonra ne olacak ya da ne hissedeceğim?

İncelemeden sonra günlük işlerinize dönebilirsiniz. Eğer inceleme sırasında damardan kontrast madde verilmişse maddenin vücudunuzdan çabuk atılmasına yardımcı olmak için sıvı gıda alımınızı arttırabilirsiniz.