Histerosalpingografi

Histerosalpingografi (HSG) veya Türkçe deyişle rahim filmi jinekolojide rahim içinin ve kanallarının yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemede kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. İnfertilite (kısırlık) değerlendirilmesinde istenen temel testlerden birisidir. Bu tetkik sayesinde sperm ile yumurtaların birleşmesine engel olan tıkanıklık ya da döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesine engel olan rahim içi anomaliler saptanabilir.

Kısırlık değerlendirilmesinde istenen temel testlerden birisidir.

HSG filmi kimlere çekilmelidir?

Korunmadan on iki ay boyunca düzenli beraberlikleri olan (ortalama haftada 2–3 kez) çiftler gebelik elde edememişler ise infertilite (kısırlık) olarak adlandırılır. Bu çiftlere ilk yapılması gereken testlerden biri HSG filmidir.

Tekrarlayan düşükleri olan kadınlarda rahimde doğumsal bir gelişim bozukluğunun olup olmadığının belirlenmesinde HSG filmi çekilmesi yararlı olacaktır.

HSG filmi ne zaman çekilebilir?

HSG filmi adet kanamasının bitmesini takip eden birkaç gün içerisinde uygulanır. Bunun nedeni adet esnasında özellikle rahim içi boşlukta bulunan kanamalı sıvının tüplerin veya karın boşluğunun içerisine dolmasına engel olmak ve olası bir gebelik var ise gebeliğe zarar vermemektir.

HSG filmi çekilmesi ağrılı bir işlem midir?

HSG filmi iyi şartlarda çekildiğinde ağrılı bir işlem değildir. Bir miktar karında gerginlik hissi yaratabilir ancak ağrıya hassas kadınlar uygulamadan 60 dakika önce basit ağrı kesiciler kullanırsa bu ağrıda engellenmiş olacaktır. Daha önce jinekolojik muayeneyi tamamlayamamış kişiler için çok azda olsa anestezi altında uygulanabilir. Ancak kendi deneyimimizde şimdiye kadar anestezi altında HSG çekmeye gerek kalmamıştır. Bunun için yapılacak işlem hastaya uygulama öncesinde ayrıntılı olarak anlatılır ve uygulama esnasında hastanın karşılaşabileceği tüm problemler basamak basamak hastaya bildirilir.

HSG filmi çekimi sırasında çıkabilecek sorunlar nelerdir?

Kullanılan kontrast maddelerin çok az da olsa alerjik reaksiyon yapma özelliği vardır. Bunun için alerjisi olanlar veya daha önce benzer deneyimi olan kadınların bu bilgiyi doktoru ile paylaşması gerekir.

Yine HSG filmi çekiminden sonra görülen komplikasyonlardan bir tanesi enfeksiyonlardır. Ancak bunun engellenmesi amacı ile antibiotik tedavisine gerek yoktur. Çünkü bu komplikasyona çok nadir olarak rastlanmaktadır.